Wkretak.pl Linijka świetlna LED
Dodane przez Ravender dnia 03.04.2008 12:55

Przed przystąpieniem do budowy radzę zapoznać się z artykułem Oświetlenie LED , w którym wyjaśniam teoretyczne zasady łączenia diod i liczenia rezystancji.

Tytułem wstępu. Całkowity koszt zamknął się u mnie w 14zł (koszty diod). Całą resztę miałem. Zaczynamy.

1. Napięcie zasilania, które postanowiłem wykorzystać to 5V. Spadek napięcia na niebieskiej diodzie to ok 3.3V do 3.7V wiec spadek na rezystorze to zaledwie 1.5 V. Wszystkie diody będę łączył równolegle. W ten sposób bardzo łatwo będę mógł rozbudowywać układ, ew “wyłączyć” pojedyncze diody jeśli uznam, ze oświetlenie jest za mocne. Rezystory które połączyłem w szereg z dioda to 100R (ohmów)

2. Pierwsze co zrobiłem to przylutowałem rezystory do diod. Przed lutowaniem nożem należy oczyścić końce elementów z zabrudzeń. Do lutowania dobrze użyć odrobiny pasty do lutowania lub kalafonii.

A tak wygląda cala zlutowana dziesiątka

3. Teraz każdą z diod sprawdziłem, czy na pewno świeci i czy nie ma z nią żadnych problemów.


4. Przyszła pora na przewody. Tutaj również wykorzystałem odrobinę pasty do lutowania. Te brązowe smugi na lutach to właśnie pozostałości pasty. Można je usunąć np wacikiem lub palcem.

5. Każdy lut zabezpieczyłem taśmą izolacyjna aby mieć pewność, ze nic się nie zewrze.

A tak wygląda dziesięć zlutowanych i zabezpieczonych przewodów

6. Przygotowałem 5cm rurki termokurczliwe. Zabezpieczą one i dodatkowo wzmocnią miejsce lutowania

7. Nałożyłem rurki na końce przewodów. Rurki zaciskałem nad palnikiem gazowym (kuchenka) ruszając przewodem 4 cm nad palnikiem. Robiłem to dość krótko, żeby nie uszkodzić diody. Całość dopieściłem suszarką.

A tak wyglądają końcówki po ściśnięciu

8. Teraz czas na korytko. Jest to zwykła listwa montażowa jaka się stosuje przy montażu przewodów. Postanowiłem, ze na środku diody będą ustawione gęściej niż na zewnątrz. Wszystko odmierzyłem, ponawiercałem otwory.

9. Teraz wystarczyło umieścić diody w otworach. Po tej czynności diody warto zalać żywicą, silikonem, ew przykleić klejem, aby nie wpadły do środka listwy (ja tego jeszcze nie zrobiłem… muszę klej kupić :) )

10. Teraz można założyć listwę. Najlepiej jest ja nasuwać od boku. W ten sposób można kontrolować układanie się przewodów wewnątrz listwy.

11. Po odnalezieniu odpowiednich kabli.. (gdzie plusy, gdzie minusy) podłączyłem wszystko do zasilania w łazience (tylko tam było w miarę ciemno) i przetestowałem listwę

A tak wygląda mój pokój oświetlony listwą.

W ramach zabawy podłączyłem listwę również do mojego keyboardu :)

Ku mojemu zadowoleniu wszystko działa. Jak tylko będę miał moja 240l, wrzucę fotki jak to wygląda podłączone… Na pierwszy rzut oka mam wrażenie, że jednak ilość emitowanego światła jest stanowczo za duża… ale ewentualne korekty wprowadzę dopiero po zamontowaniu oświetlenia w akwarium. W kwestii zasilania zastosowałem najzwyklejszy zasilacz od jakiejś zabawki. Grunt, to żeby dawał 5V i prąd minimum ILOŚĆ_DIOD x 20mA.

A tutaj schemat połączeń