Wkretak.pl Pęseta pomiarowa
Dodane przez BTomasz92 dnia 20.04.2008 13:53
Autor oryginalnego opracowania przenosi swoją stronę, dlatego zdjęcia są niewidoczne. Jak tylko przenosiny się skończą, zdjęcia będą znowu dostępne.

Co zrobić z chińską pęsetą za złotówkę i zepsutymi kablami od multimetru?

Witam!

W tym artykule chcę Wam pokazać jak zrobić z chińskiej pęsety za złotówkę, dwóch kabli z wtykami bananowymi i kilku innych drobiazgów, przydatną w każdym warsztacie elektronicznym pęsetę, ułatwiającą pomiary elementów SMD.

Co będzie potrzebne?

Materiały:

1. Tania pęseta "made in china"
2. Kable
3. Taśma klejąca
4. 2 tulejki izolujące
5. 2 śrubki wraz z nakrętkami (muszą mieścić się w tulejkach)
6. Rurka termokurczliwa o średnicy ok. 1,5cm
7. Rurka termokurczliwa o średnicy ok. 7,5mm

Narzędzia:

1. Lutownica
2. Wiertarka
3. Wiertło(o średnicy takiej, by mogło wykonać otwór na tulejkę).
4. Nóż
5. Śrubokręt
6. Kombinerki

materialy

Jeśli masz wszystkie potrzebne narzędzia i materiały, możesz przystąpić do pracy.

penseta

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać, jest odizolowanie górnej części pęsety. Robimy to poprzez nacięcie nożem gumy, a następnie zerwanie jej.

penseta

Czas zrobić użytek z wiertarki - należy przewiercić dwa otwory, tak jak to pokazuje rysunek. Nie mogą być zbyt blisko siebie, ponieważ może to spowodować trudności z późniejszym skręceniem.

penseta

Nadszedł czas na użycie siły - trzeba rozdzielić kawałki blachy z której jest wykonana pęseta. Ja skorzystałem z płaskiego śrubokręta i młotka.

penseta

Należy dokładnie zaizolować część pokazaną na obrazku. Chcąc by pęseta spełniała swoją rolę, obie blaszki muszą być od siebie odizolowane.

penseta

W taśmie należy wykonać otwory, i przecisnąć przez nie tulejki oraz przełożyć śrubki i zakręcić na nich nakrętki. Zrób teraz użytek z multimetru ustawionego na test ciągłości obwodu i sprawdź czy nie ma zwarcia między blaszkami. Ja dodatkowo oznaczyłem jedną część pęsety czarną rurką termokurczliwą (do tej części przymontowałem czarny kabel COM).

penseta

Teraz trzeba pocynować końcówki kabli, można do nich przylutować kilka krótkich drucików (końcówki odcięte od rezystorów nadają się znakomicie), oraz przewlec je przez krótki kawałek cienkiej rurki termokurczliwej.

penseta

Odizolowane końcówki kabli należy wsadzić pod gumę pokrywającą rączki pęsety, a następnie owinąć część od gumy w górę taśmą izolacyjną. Zabezpieczy to kable przed wypadnięciem.

penseta

Grubą rurkę termokurczliwą należy nasunąć na pęsetę i ogrzewać aż do skurczenia się jej. Ja do ogrzewania wykorzystałem lutownicę na gorące powietrze, stosowaną przy montażu elementów SMD, ale można to też zrobić inaczej, np. zapalniczką lub palnikiem gazowym. Należy tylko pamiętać by nie podpalić pęsety! Po obkurczeniu pierwszej rury należy nasunąć na nią tą drugą, przez którą zostały wcześniej przewleczone kable i ogrzać.

penseta

Gotowe! Teraz należy tylko jeszcze przetestować pęsetę.

penseta

Jak widać, moja jest sprawna.

Artykuł pochodzi ze strony DIY.DUU.PL , znajdziesz tam również inne ciekawe projekty.